Sports

Publikováno 25 června, 2014 | Autor: Flood

0

Roller derby v ČR: Na Prague City Roller Derby se chystají válečnice ze Stockholmu

Hráčky Prague City Roller Derby z jediného českého týmu, který se tomuto sportu věnuje, nastoupí v sobotu 28. června v TJ Ruzyně proti Švédkám z The Royal Army. Stockholmské bojovnice přijedou do Prahy odehrát svůj jedenáctý zápas, bruslařky z Prahy se třemi novými posilami doufají ve výhru ve svém celkově sedmém boutu.

Roller derby je kontaktní sport na trekových (dvouřadých) kolečkových bruslích, který pochází z USA. Přestože existují i mužské ligy, jedná se z velké většiny o ženský sport. Na plochém oválu proti sobě hrají dva týmy po pěti hráčkách – 4 blockerky a hvězdou na helmě označená jammerka. Cílem hry je sesbírat co nejvíce bodů, které získává právě jammerka tím, že o jedno kolo předjede hráčky ze soupeřícího týmu. Úkolem blockerek je povolenými zásahy nebo vytlačením z trati odstavit protihráčky a zároveň pomoci vlastní jammerce v průjezdu packem bruslařek. Hodinu trvající zápas (bout) je rozdělen do jednotlivých dvouminutových úseků, tzv. jamů.

Přestože jde v první řadě o sport, roller derby je také atraktivní show pro diváky a souvisí s ním specifická subkultura. Hráčky vystupují pod zvláštními přezdívkami, tzv. derby jmény, na zápasy se vybavují válečným malováním a vzorovanými legínami nebo punčochami. Na rozdíl od jiných sportů zde platí, že roller derby může hrát každá dospělá žena bez ohledu na věk nebo váhu.

Jednou z nových hráček v zápase se Švédkami bude Lucie Staniczková. S derby začala v listopadu loňského roku, protože chtěla vyzkoušet nový sport, který jí zároveň dodá adrenalin. „Před prvním zápasem zatím necítím žádnou nervozitu, ale je mi jasné, že přijde. Zatím jde spíše o zodpovědnost vůči týmu, abych byla během boutu více užitečná než zmatená a nedělala zbytečné chyby,“ říká Lucie s přezdívkou BEATrick KIDDO. Nejvíc se těší na nabitou atmosféru, která k roller derby patří, ale i na pocit nervozity, který se před zápasem vždycky nakonec dostaví. A proč by měli diváci přijít? „Potřebujeme podporu! Chceme proti Švédkám vyhrát a slibujeme, že se nudit nebudete,“ uzavírá nová posila týmu.

PCRD_Summertime Badness


Tagy:Autor

FreshspaceNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑
  • Beloch
  • Partneři
  • post