Rozhovory Rozhovor CBCH (YZO EMPIRE)

Publikováno Prosinec 11th, 2013 | Autor: Riess Jiří

0

Rozhovor: CBCH (YZO EMPIRE)

Pro čtenáře Freshspace tu máme další rozhovor s dalším členem YZO EMPIRE, který je srdcem punkáč, přesvědčením anarchista a vyjádřením raper jménem CBCH. Tento ústecký YZO rider nedávno vypustil mixtape R.A.P, o kterém se dozvíte více v rozhovoru a můžete ho kupovat na iTunes nebo objednávat jako fyzický nosič zde.

A začneme hned zostra. Rap nebo punk?

Doma rap a na koncertu punk. Teda pokud to není naše akce, tam je pak obojí.

Ptám se, jelikož jsi zrovna vydal Mixtape R.A.P. (Rap, Anarchie, Punk). Proč zrovna takový název?

Je to jednoduchý! Vystihuje to mě. Miluju rap jako formu vyjádření, energii, která se skrejvá za punkovou hudbou a vůbec punkáčským způsobem života a nesnáším současnej státní aparát a lidi, který se na něm přiživujou a vykrádaj všechny a všechno. Anarchie je bezvládí, absolutní svoboda. To by mě aspoň nesralo. Škoda, že v dnešním reálným světě to možný není. Třeba se ještě nějaký revoluce dožiju a přestanu žít ve světě, kterej vlastně svým způsobem nenávidím. Takový štěstí mít asi nebudu, navíc mohlo by bejt i hůř.

A jakou máš představu o ideálním světě ty?

Kdybych to byl věděl, tak bych se o něj už snažil… To je problém všech politickejch systémů. Postupem času lidi zjistěj, jak s nima vychcat. To máš tak, utopickej socialismus se kdysi dávno tvářil velice zajímavě, komuny krátkodobě fungovali a v co se to pak zvrhlo, v diktát pár jedinců. Pak se přišlo na demokracii, kde si sice nebudou všichni rovni, ale každej bude mít možnost svobodně vyjádřit svůj názor, ale obyčejnýho člověka poslouchat stejně nikdo nebude. Tím chci říct, že všechny tyhle píčoviny jsou k hovnu. Takže ideální svět je ten, kde bude dost piva, ženskejch i práce pro všechny. Zřejmě by to měl bejt nějakej kmenovej svaz.

Proto jsi začal s rapem, aby jsi nebyl obyčejný člověk a bylo tě slyšet?

Řekl bych, že obyčejnej člověk jsem pořád, možná tak neobyčejnej kokot. Já se v podstatě rapem zabejvám už od útlýho dětství, akorát jsem se nikdy nedokopal k tomu, něco napsat, natož nahrát. Spíš jsem se chtěl realizovat jako DJ, s boyz v UL jsme ještě před plnoletostí začali pořádat crunkový parties a s notebookem a virtual DJem jsme ničili podstatu ústeckýho undergroundu, hehe. První impuls k tomu něco nahrát mi vlastně dal investigativní novinář Luboš Bečička tím, že mě přímo jmenoval v nějakým disstracku cca před rokem a něco. Tak jsem se nasral, napsal, nahrál a byl jsem v tom. To, že můžu ve svým rapu prezentovat mimo jiný svoje názory a přesvědčení, jsem začal využívat až později. Taky ne vždy to je na místě, protože život není jenom o vážnejch věcech.

Jak jsi se dostal k rapu víme, ale pověz nám, jak jsi se dostal pod YZO EMPIRE?

Česká scéna je dost malá a já většinu YZO riderz znám už pár let. Dá se říct, že jsem vlastně členem YYY family už od začátku, akorát jsem nebyl člen, kterej aktivně něco tvořil. Spíš takovej support. Pak jsem nahrál první bars a rozhodl se tomu věnovat aktivnějc. Bylo automatický, že to bude pod 420.

A co ti členství v YZO přináší teď a čím myslíš, že přispíváš téhle partě ty?

YZO je rodina, a tak se to bere. Prostě si vzájemně pomáháme, s čím můžeme, 420 není PVP label. Movement vznikl jako skupina pár kamarádů, který maj podobnej hudební vkus. Ale každej přeci jenom trochu jinej, což je vlastně odpověď na druhou část otázky, nikdo z nás není stejnej.

Ok, vraťme se k mixtapu R.A.P.. Máš tam mnoho beatů od místních producentů, některé jsi si vypůjčil. Jak tahle selekce u tebe probíhala?

Nic extra, něco jsem postahoval, něco mi boyz naposílali. Když mě beat chytnul, napsal jsem ho, nahrál ho. Základní idea ale byla zkusit si co nejvíc poloh a různorodejch beats. Navíc to ve výsledku vypadá tak, že jsou na tapu temný beaty, trap shity, boombapovej beat, moje srdcová oldschoolovka a pak i pár věcí, který jen těžko někam zařadíš.

A výběr jmen na featy?

To bylo jednoduchý celkem, vesměs tam najdeš jenom lidi z YYYEMPIRE plus SOCIALZ. Jediný, co mě mrzí, je, že nevyšel DIXN, ale bohužel týpek ze studia, kde nahrával svojí sloku, nejdřív zkurvil a pak ztratil stopy. GUMGBU zase neměl čas a když ho měl tak neměl k dispozici studio. Jinak jsem tam vlastně ani nikoho jinýho nechtěl. Příště to bude možná s většíma jménama mimo fam, ale to je ještě daleko.

Kdyby sis mohl na příští projekt vybrat jméno na feat a jméno producenta, která jména by to byla? A nemusíš se omezovat hranicemi ani dostupností.

Beat bych chtěl určitě od SpaceGhostPurrpa a asi by se mi od něj líbil ještě nějakej pěknej hook. Já si na ty zahraniční collabs moc nepotrpím, takže max refrén nebo hook, sloku bych nechtěl ani od něj. Češi neuměj anglicky a v blacklandu se zase nemluví česky, tu bariéru já nedávám, nezní mi to. Z Čech bych si vybral určitě někoho mimo hip-hopovou scénu, třeba refrén od Majkla z Houby, zní mi cool, až s ním příště budu sedět na Hnátě, asi se ho zeptám.

Mixtape je již delší dobu venku. Máš už nějaké ohlasy od fanoušků?

Jasně, něco proběhlo, feedback zatím řekl bych dobrej. Jen škoda, že každej, kdo pochválí, není schopnej i podpořit koupí, ale jsme v Čechách, takže to beru tak, jak to je a na jednu stranu to i chápu. Ne každej má chuť utrácet za CDs a ne každej na to má. Takže no offense, díky všem, co poslouchaj a dvakrát tolik těm, co kupujou, je to pro mě hodnotnější, když víš, že je někdo ochotnej ti nějakým způsobem za tvoji tvorbu taky něco dát a podpořit tak třeba vznik dalších projektů a zaplatit náklady na ty minulý.

Jak už jsi říkal, v Ústí přistupujete se Social gangem k muzice jinak, kde berete inspiraci?

Ulice, kalby, zážitky, punkáčtví, kluci k tomu maj ještě skate. Možná je to způsobený tím, že na relativně malým městě se známe všichni už dlouho. Ústí se mi zdá strašně specifický v tomhle. V létě jsou prázdný kluby a všichni včetně barbies, disco boyz, hipstriků a všech možnejch živlů seděj od utlýho věku v parku a nasávaj levnou vodku nebo krabičák. Jsme z relativně chudýho kraje a každýmu to příjde vlastně normální. Není tu moc lidí, co by si potrpělo na přílišnej luxus. Další věc je to, že parties v Ústí začínaj v šest už na streetu, v Praze mi přijde, že jsou všichni prostě do jedenácti doma a pak až vyrážej do klubu. My jsme všude rádi od začátku až do konce. Pak toho můžeme víc vylejt.

A nějací interpreti, u kterých hledáš inspiraci?

Inspiraci hledám ve všem, co mě baví, ale jestli bych měl něco vopravdu vypíchnout, tak zasraně ujíždim na starý Three 6 Mafii. Není to ani tak moc o hledání inspirace jako spíš o tom, na čem v určitý době ujíždim a to mě automaticky nějak ovlivňuje. Teď třeba poslouchám Gucci Mana.

Myslel jsem, že zmíníš jméno A$AP FERG. Protože videoklip PRETTY GADŽE měl na Youtube v popisku A$AP FERG TRIBUTE. V každém případě měl tento track velký úspěch, Češi asi chtějí slyšet podobné věci. Myslíš si, že jsme na podobnou muziku v ČR připraveni?

Hele, tenhle track měl takovej úspěch proto, že ho můžeš buď milovat anebo nenávidět. Měl spoustu lidí potěšit a taky spoustu lidí nasrat. To se povedlo. Původně to měla bejt vlastně věc, kde jsem měl bejt jenom já a ROBIN ZOOT s BXLECHOM a původně to bylo do FERGOVA origo beatu work, ale nějak jsme se zbláznili a udělali z toho mega věc. Celý jsme to vlastně spíchli za tejden prakticky, pak už se jenom DAF musel prokousat tisícovkama záběrů a sestříhat skoro desetiminutovej klip. Poradil si skvěle a já tuhle věc miluju, protože přesně dokázala, to co měla. Opravdu totiž po Ústí běháme a střílíme lidi upilovanejma vzduchovkama… GADŽE LAJF.

Teď se z tebe budu snažit vypáčit pár názorů. První je na aféru stát vs. growshopy. Jak se k tomu stavíš ty?

Je mi to jedno. Trávu nedostanou ani z ulic, ani z pěstíren a ani z domácností tímhle ani žádným způsobem. Udělali akorát zbytečný dusno. Líto je mi těch lidí, který ty growshopy provozujou. Takhle nevypadá podpora malejch podnikatelů.

Když jsme u toho bulváru, koukal jsi na Český slavík Mattoni, nebo spíše, co říkáš na kauzu Řezník vs. Český slavík Mattoni vs. Johny Machette?

Ať daj Řežníkovi prachy. Ještě že se do týhle kauzy pustil i Láďa Hruška českýho hip-hopu, jinak nevim, jak by to dopadlo.

Dále bys nám mohl prozradit, co si na nás dále chystáš? Budou mít fans možnost mixtape R.A.P. slyšet naživo?

Momentálně se vrátíme možná ke dvou věcem z mixtapu v podobě remixu, takže jedna věc by měla bejt velice exkluzivní záležitost s fresh new bars a fresh new tvářema, ale uvidíme pak. Po očku už pracuju na svým dalším projektu s YZO newcomerem DONIE DARKEM, nejspíš to bude album tak temný, jak jen to jde, takže se snad maj fans na co těšit, budou tam určitě zajímavý kolaba jak producentský, tak co se týče MCs, ale to si nechám pro sebe zatím. Co se týče shows, tak prosinec vypadá docela klidně, ale po Novým roce bude tour se SOCIALZ pokračovat ještě v několika městech. Kde přesně, to se nechte překvapit, protože si to stejně nepamatuju.

Mám takový pocit, že jsme zásadní témata již vyčerpali, tak pokud chceš někomu něco vzkázat, máš zde prostor.

Já bych jenom chtěl, aby lidi nebyli čuráci, náglové a omezenci. A zase bych chtěl, aby měli rádi pivo, fotbal a muziku. A aby si udělali hezkýho ježíška. Já se teda určitě vožeru a druhej den se asi vožeru znova se svojí holkou, Vánoce v lihu… klasika. Kupujte R.A.P. MIXTAPE , ať na to opíjení se mám. GNWP

CBCH: Facebook / Twiter

YZO EMPIRE: Fb. FanpageTagy: , ,Autor

FreshspaceNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑

post