Fotografie

Publikováno 8 května, 2013 | Autor: Riess Jiří

22

FRESH 10: Nejděsivější opuštěná místa světa

V dnešním díle seriálu FRESH 10 zavítáme na nejděsivější opuštěná místa celého světa, která jako by vypadla ze scén těch nejstrašidelnějších hororů a určitě byste se na nich nechtěli po setmění ocitnout.

FRESH 1

Beelitz-Heilstatten-Military-Hospital1

Nemocnice Beelitz Heilstätten

Beelitz Heilstätten je nemocniční komplex čítající přibližně 60 budov nacházejících se poblíž Berlína, které byly postaveny roku 1898 podle plánů architekta Heino Schmieden. Nemocnice byla vystavěna především k léčbě plicních chorob, ale brzy bylo toto zaměření změněno v důsledku rozpoutání 1. Světové války na vojenský lazaret. Roku 1916 se na místních sálech léčil a po místních chodbách procházel v 1. Světové válce do nohy postřelený Adolf Hitler. Po 2. Světové válce areál využívali Sověti a po pádu železné opony byla nemocnice z důsledku nedostatku financí zrušena a od té doby chátrá.

FRESH 2

10

Sanzhi UFO houses

Na nejsevernějším místě Tchaj-wanu započala roku 1978 výstavba luxusního turistického areálu jménem Sanzhi UFO houses. Futuristické UFO domy byly pravděpodobně inspirovány plány architekta Matti Suuronen, ale už od počátku byl tento architektonický skvost odsouzen k neúspěchu. Již při výstavbě zemřelo několik architektů a více dělníků, jejichž jména ani počet Tchaj-wanská vláda nechce zveřejnit. Nicméně v roce 1980 bylo od projektu upuštěno z důsledku investičních ztrát. Místní tvrdí, že úmrtí zde nejsou pouze náhodou a mají dvě hypotézy, které stojí za neúspěchem tohoto projektu. Jedním z důvodů by prý mohla být socha draka u vstupu, která podle místní mytologie přináší smůlu. Ale výrazně zajímavějším vysvětlením je duchařská historka o ztracených duších holandských vojáků, kteří mají přímo pod tímto projektem pohřebiště. Ať už je to jakkoliv, Sanzhi UFO houses zůstávají opuštěné a příroda si zde postupně bere to, co bylo její. Vítejte tak v zřícenině budoucnosti.

FRESH 3

chernobyl_24

Černobyl

Roku 1977 byla v bezprostřední blízkosti města Černobyl postavena stejnojmenná jaderná elektrárna. V dubnu roku 1986 došlo ve 4. reaktorovém bloku k potížím, které se postaraly o největší jadernou katastrofu od Hirošimy a Nagasaki. V důsledku výbuchu reaktoru a následnému úniku radiace byla města na severu Ukrajiny Černobyl a další okolní města jako Pripjať vysídlena. Stala se tak zónou klidu, kde si příroda bez zásahů člověka bere na zpět vše, co jí patří a pohlcuje tak místní zástavbu.

FRESH 4

453460206_e8b55cc711_o1

Město duchů Bodie, Kalifornie

V Americe je mnoho měst duchů, ale pouze v jednom se po setmění budete cítit jako v hollywoodském hororu. Mluvíme o městě Bodie, které bylo založeno roku 1876 jako malá hornická osada. Velká naleziště zlata sem však přilákala mnoho pochybných existencí a město čítalo už po 4 letech 10 000 obyvatel. Mimo nálepky město duchů se mu také přezdívalo hříšné město, jelikož zde bylo na 60 salonů, kde horníci rozhazovali své vydělané peníze stejně tak, jako ve starých westernových filmech.

FRESH 5

CityHallSecretStation6

City Hall zastávka metra

V New Yorku a zvláště pak na Manhattanu nalezneme jen velmi málo opuštěných míst, ale přece jedno takové se skrývá hluboko pod zemí. City Hall je stanice duchů v samotném srdci New Yorku, která se měla stát diamantem mezi zastávkami manhattanského systému metra. Navrhl ji jako jedinou v neo-románském stylu architekt Rafael Guastavino a byla slavnostně otevřena 27. října roku 1904. Ale výstavba nových linek metra zapříčinila její uzavření 31. prosince roku 1945, což jí předurčilo stát se nejelegantnější stanicí duchů na světě.

FRESH 6

 24

Ruiny v Detroitu

Detroit je zkrachovalým a zaprášeným symbolem úspěchu amerického automobilového průmyslu, který nedokázal zareagovat na konkurenci z Japonska a Evropy a postupně tak město upadá do zapomenutí. Kdysi metropole plná života od roku 1950 ztratila přes 60% obyvatel, kteří zde po postupném krachu automobilového průmyslu postupně ztráceli práci. Tento fenomén se nejvíce prohlubuje od roku 2008, kdy na něj dopadl stín ekonomické krize. Nyní je jedna pětina města téměř neobydlená a starosta Bing ho chce koncentrovat pouze do centra a opuštěné periferie odstřihnout od energií a tím odstřihnout i pupeční šňůru od města. Jestli se mu to povede, tak se Detroit pravděpodobně stane největším městem duchů na světě.

FRESH 7

 8225266100_c5459fc332_z

Anderlechtská veterinární škola

Jedno z nejděsivějších míst na světě se nachází v belgickém Bruselu. Jedná se o neo-renesanční Andelechtskou veterinární školu, která se nachází v zahradách obklopených impozantním plotem. Výstavba započala roku 1903 ve vlámském neo-renesančním stylu a už v roce 1910 do ní proudili první studenti. V roce 1969 tato univerzita ztrácí svojí samostatnost a je spojena s univerzitou v Lutychu, kam se po roce 1991 i přestěhovala. Komplex 19 budov se postupně proměňuje na bytové jednotky, ale hlavní budova Anderlechtské veterinární školy zůstává nedotčena.

FRESH 8

gunkanjima (bw)  3070

Ostrovní město Gunkanjima

Bitevní loď, tak se dá přeložit název opuštěného a do moře rozpadajícího se hornického města Gunkanjima. Toto místo se nachází 15 kilometrů od japonského města Nagasaki, dostalo jméno podle podobnosti s válečnou lodí a považuje se za nejopuštěnější místo na světě. Gunkanjima bylo kdysi jen malým útesem, ale v roce 1810 se na něm objevilo uhlí a postupně zde vyrostla soběstačná těžební metropole. Svého vrcholu metropole dosáhla roku 1959, kdy měla přes 5 tisíc obyvatel. Nicméně když po celém světě těžbu uhlí nahradila nafta, nechaly v roce 1960 japonské úřady ostrov okamžitě vystěhovat a rodiny horníků zde musely vše zanechat a přestěhovat se. Od té doby toto místo bez přestávky chátrá a mořské vlny ukrajují z jeho hradeb.

FRESH 9

Hurricane-Katrina-killed-this-clown

Opuštěný zábavní park Six Flags v New Orleans

Neznám snad děsivější prostředí, než opuštěný zábavní park nebo pouť. Snad každý viděl alespoň jeden horor, který probíhal v zábavním parku a všichni víme, jak to tam dopadá. Jeden takový se jmenuje Six Flags a nachází v New Orleans. Z centra zábavy se na centrum strachu proměnil v roce 2005, kdy se skrze New Orleans prořítil hurikán Katrina a celý tento areál zaplavil vodou z protržených hrází. Od tohoto roku připadlo městu a postupně chátrá, ale to mnohým lidem nezabraňuje, aby si zde nalezli svojí zábavu i bez vyvolávačů a pouťových atrakcí.

FRESH 10

jTKDS

Kowloon obezděné město

Kowloon Walled City, do překladu Kowloon obezděné město se nacházelo v čínském Hongkongu. První datovatelné záznamy o něm jsou již z roku 960 a už tehdy se jednalo o vojenský objekt. Postupně se v něm střídala čínská a britská posádka, která Kowloon opustila brzy po ukončení 2. Světové války. Po opuštění armádou objekt obsadili squatteři a postupně se z něj stávalo zakázané město. Roku 1987 toto město s rozlohou pouhých 0,026 km2 dosáhlo 33000 obyvatel a stalo se tak nejhustěji osídleným místem na světě. Kowloon od roku 1950 do roku 1970 řídil nejznámější čínský gang Triad, což napomohlo velikému rozmachu prostituce, obchodu s drogami a násilí. Vysoká zločinnost donutila hongkongské úřady jednat a od roku 1987 začali Kowloonské obezděné město násilně vystěhovávat. Z nejhustěji osídleného místa na planetě se stalo jedno z nejopuštěnějších a nejděsivějších měst duchů. Pokud by jste chtěli Kowloon Walled City vidět na vlastní oči, tak máte smůlu, jelikož bylo roku 1994 srovnáno se zemí a tak skončila legenda o obstaveném městu.Tagy: , , ,Autor

Freshspace22 reakce na FRESH 10: Nejděsivější opuštěná místa světa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑
  • Beloch
  • Partneři
  • post