První rok roller derby v ČR: Prague City Roller Derby se chystá na zápas s Vídní
Pražské bruslařky z jediného českého týmu roller derby si na konci března opět zahrají na oválu TJ Ruzyně, tentokrát v zápase s B-týmem Vienna Rollergirls. Spring Fling, úvodní bout sezóny, se koná v sobotu 29. 3. a Prague City Roller Derby jím oslaví jeden rok od prvního utkání s Dresden Pioneers.
Roller derby je kontaktní sport na trekových (dvouřadých) kolečkových bruslích, který pochází z USA. Přestože existují i mužské ligy, jedná se z velké většiny o ženský sport. Na plochém oválu proti sobě hrají dva týmy po pěti hráčkách – 4 blockerky a hvězdou na helmě označená jammerka. Cílem hry je sesbírat co nejvíce bodů, které získává právě jammerka tím, že o jedno kolo předjede hráčky ze soupeřícího týmu. Úkolem blockerek je povolenými zásahy nebo vytlačením z trati odstavit protihráčky a zároveň pomoci vlastní jammerce v průjezdu packem bruslařek. Hodinu trvající zápas (bout) je rozdělen do jednotlivých dvouminutových úseků, tzv. jamů.
K roller derby patří specifická subkultura. Hráčky mají speciální přezdívky, tzv. derby jména, některé jsou potetované, mají piercingy, každá je ale individualita. V roller derby platí, že ho můžou hrát všechny dospělé ženy bez ohledu na věk, orientaci, vzhled nebo velikost oblečení. „I když je derby divácky atraktivní, pořád je to v první řadě sport, nejsme „jen“ kočky na bruslích“, usmívá se Lucie Svobodová / Lucille von Kill, blockerka a předsedkyně PCRD.
Téměř přesně rok od prvního zápasu je v týmu vidět velký pokrok a čím dál větší nadšení. Pomohla k tomu hlavně výhra nad The Hellveticats v prosinci loňského roku. Bench koučka a spoluzakladatelka týmu Michaela Rýgrová / BODYCZECH sportovní zápal svého týmu sdílí: „Vítězství, které jsme okusily v zimě, bylo fantastické a tak pořádně dřeme, aby přišla další. Tým skvěle roste, máme mnoho nových šikovných hráček a dokonce i řady našich rozhodčích se začínají rozrůstat. Navíc se rýsuje vznik dalšího týmu v ČR! Každopádně na zápas s Vídní se už nemůžeme dočkat, bude to zase jízda.“
O zápasu:
TJ Ruzyně, Drnovská 43, Praha 6 29. března 2013, 14:00 Vstup: 100 KčO PCRD:
Prague City Roller Derby je prvním a zatím jediným týmem v České republice, který se roller derby věnuje. Vznikl v únoru 2012 a aktivně působí od března 2013, kdy v Praze proběhl historicky první bout na území ČR proti Dresden Pioneers. Do konce roku 2014 následovaly další 4 zápasy – 2 „venku“ s rovněž německými týmy Karlsruhe a Harbor Girls Hamburg B-tým a dva domácí proti finským Dirty River Roller Grrrls z Turku a The Hellveticats ze švýcarského Lucernu. Poslední jmenované utkání skončilo historicky první výhrou pro pražský tým.