Rozhovory Yury Skrypko freshspace rozhovor

Publikováno Leden 26th, 2014 | Autor: Riess Jiří

0

Rozhovor: Skrypko

Dnes vám na Freshspace.cz přinášíme rozhovor s pro někoho neznámým, ale pro nás s velmi nadějným interpretem, který si nechá říkat Skrypko. Kdo vlastně je? Odkud přišel? A co dělá? To vše se dozvíte v rozhovoru níže.

Moc lidí tě asi znát nebude, tak jim hned na začátek pověz, proč by ti měli věnovat pozornost?

Nevím, jestli by mi měli věnovat pozornost, ale pokud je baví rap, tak by měli poslechnout pár věcí. Spolupracuju se zajímavými jmény, která jsou v dnešní době celkem žádaná. Tím myslím především producenty. To, co dělám, je v podstatě něco jiného, než je tady běžné. Často se projevuju metaforicky a tím moje hudba dostává osobitou atmosféru a hlavně stále prochází vývinem a jakýmsi upgradem. Tím se mění a díky tomu nezůstává pořád stejnotvárná a nudná. Dnes udělám tohle a zítra udělám tamto. Neznamená to, že se ztrácím v konkrétním žánru, ale znamená to, že moje tvorba se průběžně obohacuje. Ať už o lepší zvuk a kvalitu nebo o další prvky, ve směru podstaty a hloubky například textu.

Jak tvoje tvorba probíhá?

Jedna z mnoha super věcí je, že nic nikdy není plánováno a předvychcaně vymyšleno. Vše vzniká ve chvíli, kdy mám pocit, že je to potřeba. Producent mi pošle ukázku beatu a ať už se nacházím kdekoliv a mám volnou chvíli, automaticky se do něj vyjádřím textem a ještě ten den to nahraju. Tím podle mě dostává to kouzlo aktuálnosti. Dalo by se říci, že pořád improvizuju. Nedělám strategie typu je léto, udělám letní. Jsou Vánoce, udělám vánoční. Ne, nic takovýho! Stejný je to i s klipem. Jednoduše naběhnem do ulice a točíme. Nevymýšlíme pózy! Jen koupíme flašky, sezvem bandu a bavíme se u toho!

Zmínil jsi jména. S kým jsi například spolupracoval?

Jména? Několik věcí mi produkoval Dryman z A51. Pro mě jeden z top producentů v Česku, protože tahá synthe z mikrokarga. Dělal tak například pro Marata a Igora Slow mode. Dryman je polobůh! I nadále s ním zůstávám v kontaktu a v plánu jsou další věci s ním. Objevila se i čirou náhodou jména jako je EdP nebo Pain z pražský crew DOTS. Právě s ním vzniklo i moje první kolabo nebo featuring.  A na tom featuringu jsem postavil základy pro moje první CD. A vlastně v průběhu práce na tomto mixtapu mě kontaktovali lidi z 323 labelu. Konkrétně Pateres a Zkrat Kratochvíl. Nabídli mi spolupráci, ve které se objevila i zbylá část 323. Teď máme spoustu nabídek i od dalších jmen, ale to vše zatím nechávám stranou. Ale to asi v další otázce co mám v plánu, viď?

Přesně tak, mluvil jsi o prvním CD nebo mixtapu. Co bychom o něm měli vědět?

Tady budu hodně stručnej. Můj první mixtape vyjde v polovině února pod názvem OBJEKTIV DISSTAPE. Release párty je v jednání. A přesto, že mé texty jsou často dost egocentrický, lidi by to měli brát s určitou rezervou a měli by se spíš pobavit. Tohle CD vzniklo z jistýho důvodu, kterej popíšu hned ve stopě č.1., tedy v Intru. Takže kdo bude CD mít a poslouchat, vše pochopí. Nemá pro mě význam obhajovat tenhle projekt veřejně. Jen bych podotknul, že je dost objektivní a spousta artistů, ale i lidí, kteří hudbu netvoří, se v některých textech uslyší. Každopádně jsou tam tuším 2 věci, který maličko odbočily z tématu tohoto CD. Je to mixtape a já uznal za vhodné ho tím zpestřit a tím ukázat, že mě nebaví, pouze chceš-li diss a že se do budoucna nezaseknu pouze na něm. Jak říkám, název Disstape určitě nezastupuje všechny tracks na tomhle mixtapu. A jelikož je můj první, chci dát trochu víc. Hlavně to vzniklo na hajzlu, ve vaně, za chůze do práce, v autě na pofelu s mojí bandou, v práci na obědě a vlastně kdykoliv se mi chtělo.

O mixtapu budeme jistě informovat, ale řekni nám něco o sobě. Už podle jména nejsi Čech, popiš nám, odkud jsi a jak ses ocitl v Čechách?

To je strašně dlouhej příběh. Jsem národností Ukrajinec a pocházím přímo z hlavního města Kyjev. Kdyby bylo na mě, asi bych tu nebyl, ale tenkrát za mě rozhodovali rodiče. Takže kam oni, tam logicky i já. A z jakýho důvodu jsou tu oni, už můžete jen spekulovat. Jen pár lidí v mém okolí ví pravdu. Napovím ale, že to určitě nebylo kvůli pracovní příležitosti, jak by většina nejspíš předpokládala.

Kyjev? A jak vidíš nynější situaci a dění v tvém rodném městě?

Emm.. No ono je to složitější, než vypadá. Určitě to není pěknej obrázek. Na druhou stranu jsem hrdej na můj národ. Lidi nejsou spokojeni s vládou, tak prostě vyběhnou ven a daj to najevo. Tohle by bylo na druhej rozhovor hele. Podotýkám, že nefandím ani těm lidem, ani té vládě. Totiž je to tak zapletené, že obě varianty přinesou dobré ale i špatné. Ovšem kdyby bylo rozhodnutí na mně, vyhověl bych lidu. Ti lidé už třetí měsíc mrznou venku a bojují za svou svobodu. Ten pohled na to mi není nijak příjemný. Je škoda, že to muselo zajít tak daleko. Bohužel v tak zkorumpovaném státě pod nadvládou mafie nebylo jiného východiska. Sere mě taky, že do toho strká rypák Rusko. Ale zda-li je to dobře, to ví bůh. Snad to brzo skončí a k něčemu bude. To, co se tam děje, se odehrává v ulicích, kde ještě stále máme domov. Mladý kluci si vyrábějí brnění a jdou se řezat s „Berkuty“. To mi přijde jako odvážný a temperamentní chování. Zkrátil bych to tím, že to, co tam probíhá, byla pouze otázka času. Akorát místo klíčů vyrábějí guny, výbušniny, kopou dlažební kostky, stavěj základny a barikády, místo cinkání klíčema. Obsadili parlament. Jsou perfektně sehraný. Každá skupina má na starost nějakou funkci. Je to fascinující ale smutné. Bohatí koukají, jak chudáci mlátěj chudáky… Asi tak.

Sleduješ tamní rapovou scénu? A sleduje někdo z Kyjeva tvoji tvorbu?

Ano. Sleduju východoevropskou scénu. Baví mě svým způsobem víc, než ta česká, ale to jen z důvodu tamní mentality lidí. Co se týče moji tvorby, moc feedbacku nedostávám, jelikož svoji práci směrem na východ nesměruju. Je to ale jen otázka času. Chystám několik singlů v rodném jazyce. Zatím to tam ale jen studuju.

To jsem se chtěl právě zeptat. Hodně lidí tvrdí například o Igorovi, že nakládá lépe v rodném jazyce. Jak to máš ty?

Hodně lidí tomu jazyku nerozumí. Je to asi jako když jsme ve 13 letech poslouchali Wu-tangy a podobně. Rozuměli jsme velký hovno a přišlo nám to hustý! Nebo jako když někdo poslouchá španělskej nebo francouzskej rap. Libí se, ale nerozumí se mu. A vlastně proto se líbí. Ha ha. Osobně si myslím, že by to taky dost lidi bavilo. Jde o to, že když člověk přepne na svůj rodnej jazyk, automaticky to na okolí působí nově, neohraně a po stránce flow lépe provedené. Taky se u jazyku často mění barva hlasu. Myslím si ale, že mých 5 fanoušků není důvodem udělat počin v mém jazyce. Zatím!

Když už jsme u toho Igora. Nedávno měl feat s Berezinem, neláká tě udělat něco podobného?

Věc s Berezinem je absolutní bomba. Dávají najevo, že pořád jsme všichni Slované. Působí to na mě dost zdomácněle a s CZ rapem víc spojeně. Určitě bych se takovému projektu nebránil a to i ve vetším měřítku.

Oslovil jsi už někoho z nich?

Ne. Myslím si, že mají svých projektů dost. Stejné jako já.

Jsou nějaká jména v ČR potažmo v SR, která tě baví?

Jo, v Česku mě baví hodně jmen. O tom je například refrén v jedné mé skladbě na Disstapu. Produkuje ho EdP. Hodně je v Česku pár. Takže spíš několik jmen mě v ČR baví. Mladej talent Pain. Dál to jsou určitě lidi z Archetypu a z 808. Teď mě dost zaujala i práce tady od nás z východních Čech, Rook Squad. Ostatně proto se i zúčastním projektu, který chystá Wako z Rook Squadu. Ale to předbíhám asi. Ha ha

Co to je za projekt?

Zatím je to ve fázi, kdy není vhodné to více rozebírat, hádám. Mohu ale říct, že za mě se v něm objeví 3-5 songů.

Co ceníš, jsi už řekl, ale zajímalo by mě, co ti právě hraje v playeru?

Zrovna teď? Tak nějak poslední dobou jedu dokola moje věci. Můj tape a kolaba. Ale jinak samozřejmě Isecream 3Meeting minutesEin zwei drymanBauch money2051Hudba pro zmrdyKrál LádvíBullet time, 1kla$ (album твою мать). Pak jedu Drops co bylo vydaný pod Bigg Bossem.

Jak vidíš české fanoušky rapu? Dá se jim dostat pod kůži jednoduše, nebo je složité se u nás prosadit?

Dnes je rapu opravdu hodně a tak je z čeho vybírat. Mám pocit, že si dnešní labels buďto fans přehazujou nebo se o ně přetahujou. A taky dneska aby někdo mohl něco poslouchat, tak mu to přece musí schválit jeho okolí. Ha ha Bohužel. Já asi nebudu kompetentní ti na tohle odpovědět, páč v tomhle nechodím. Můžu ale říct, že jsem si všiml toho, jak často se plaší stádo v jakousi „dobrou chvíli“ za něčím, co podle mě je jen chvilkový. Dělím je na 2 druhy. Skalní a pak ti druzí. A podle mě je určitě lepší mít 20 lidí, který budou na shows s tebou dávat refrén, než mít 500 000 pomyslných fans. Myslim teď ty čísílka například pod videoklipem na youtube. Ale kdybych to musel shrnout do jedné věty, tak jo. Je to těžký. Česká mentalita těžko přijímá něco nového.

Ty se nechystáš pod nějaký label?

No nějakej impulz jsem dostal, nebudu ale zpodrobňovat. Každopádně chci bejt samostatnej a nezávislej. Dělat si všechno sám a jen spolupracovat s lidmi způsobem jako do dnes. Člověk nikdy neví. Ale zatím si myslím, že moje hudba je težko zařaditelná pod jakýkoliv CZ label. Nevim. Určitě ale bych byl poctěn nabídkou některých labelů, u kterých by se mi těžko odmítalo. Ty ale jsou myslím naplněné na 100 let dopředu.

To myslíš jak? Že jsou plné nebo že to jsou jen kamarádi a kamarádi kamarádů?

Jednoduše jsou lidi, který k tomu maj blíž. A kamarádi kamarádů ani tak ne. Ty labels maj tak nějak dopředu políčeno na určitý interprety.

Na Freshspace se dotýkáme i tématu módy. Co ty? Řešíš, co dáš na sebe a jak to vypadá, nebo vůbec?

Hele potrpím si na fresh jeans, takže si dost často kupuju kalhoty. Určitě ne nasrávačky a taky ne XXXL bomby. Prostě svoji velikost a hlavně aby to bylo nové. Jinak trička, mikiny atd. mám vlastní, takže nosim, co si navrhnu. Co se týče bot, můj oblíbenej model jsou air force one high a dunkey high. Snapbacky apod. nenosím. A když, tak je to hodně vzácná chvíle. Teď pres zimu nosím A51 kulich. Na pohled nevynikám. A když se objeví nějaká chujovina, kterou má každej na sobě, tak mě to spíš odradí. Takže móda jako taková ne. Ale určitě dávám bacha na barvy, který kombinuju. Co k čemu. Soudnost mám. A ponožky v sandálech nebo legíny na 160kg princezně radši přehlídnu.

Navrhuješ si vlastní trika? Jsi designér? Nebo grafik?

Používám jednoduchý konfigurátory, takže designer ani grafik ne. Ale kreativitu, nápady a představu mám. Jen to těžko převádím do hmotné podoby. A učit se, na to nemám čas. Teď se ke mně ale přidalo několik dalších schopných lidí, kteří mi pomohou moje nápady zrealizovat a tak určitě dojde k velkýmu zlepšení ve všech směrech.

Tak nám prozraď, co od tebe můžeme čekat v dohledné době?

Hele Zkrat Kratochvíl mi nabídl spolupráci na EP, takže hned po tejpu na to vlítnem. Zároveň ale točím i svoje další CD, který s Disstapem nebude mít moc společného. Zároveň taky chystám další singly s Painem a při tom všem, aby toho nebylo málo, budu nahrávat věci na ten Wako projekt. Budou vycházet klipy, poslechy apod.. A v tom všem budou figurovat jména jako doteď. Jen jich pár přibude a to nechám jako překvapení.

Jaké máš vlastně ambice v muzice? Kam se chceš dostat a kde se vidíš za pár let?

Na to mám snadnou odpověď, i když by mohla vyznít pro někoho naivně, já nevidím strop. Ale vím, že i těžkej neúspěch mě v tom, co dělám, nezastaví. Žiju, co dělám a dělám, co žiju. A za těch pár let ti pak řeknu, ok?

Ok, za pár let uděláme rozhovor a porovnáme to!

Skrypko: Facebook / Soundcloud / YoutubeTagy: ,Autor

FreshspaceNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑

post